Üretici bilgisi olmayan ıslak mendiller sağlığınızdan edebilir

Islak mendillerde bakteri tehlikesi

“Merdiven altı” olarak tabir edilen sağlıksız ortamlarda üretilen, paketinde içeriği ve üreticisi yazılı olmayan, restoranlarda verilen ıslak mendillere karşı tüketicilerin dikkatli olması istendi.

Hijyen Konseyi tarafından yapılan çalışma kapsamında bazı restoranlardan toplanan ve laboratuvarda mikrobiyolojik kontrollerden geçirilen, markaları, içeriği, üreticisi belirsiz, tek kullanımlık 22 ıslak mendilden 7′sinde, el silinemeyecek boyutta sakıncalı bakteriler tespit edildi.

ÇOK FAZLA BAKTERİ TESPİT EDİLDİ

Hijyen, temizlik ve buna bağlı sağlık konularında çalışmalar gerçekleştirmek üzere kurulan, belli bir yere ve makama bağlı olmayan Hijyen Konseyi, gıda mühendisleri, veteriner hekimler, hukukçular, akademisyenler, laborantlar, sağlıkçılar ile gıda ve tüketici dernekleri üyelerinden oluşuyor.

Yapılan çalışmada bazı lokantalardan gelişigüzel toplanan, üreticisi, markası ve içeriği üzerinde yazmadığı için bilinmeyen 22 farklı restoran ıslak mendili, laboratuvarda mikrobiyolojik kontrolden geçirildi.

İncelemeler sonucunda, ıslak mendillerin ikisinde “dışkı kaynaklı bakteri”lerden “enterobacter” ve “escherichia coli” tespit edildi. Mendillerden 5′inde ise “difteroid basil” bulundu.

“ÜRETİCİ VE İÇERİK BİLGİSİ YOK”

Merdiven altı olarak tabir edilen sağlıksız ortamlarda üretimi yapılan, restoranlarda yemek öncesi ve sonrasında el temizliği için verilen, üreticisi ve içeriği paketinin üzerinde yazmayan tek kullanımlık ıslak mendillere karşı tüketicilerin dikkatli olması istendi.

ENFEKSİYONA YOL AÇABİLİR

 

Konsey, restoranlarda verilen mendillerin önemli bölümünün paketinde üretici ve içerik bilgisinin yer almadığına dikkati çekti.
Hijyen ve Sağlık Konseyi Yönetim Kurulu Üyesi Dr. Fuat Çetinkaya, tüketicileri restoranlarda kullandıkları ıslak mendiller konusunda uyararak, “Yapılan bu çalışmada, özellikle bağışıklık sistemi baskılanmış veya yeterli olmayan kişilerde enfeksiyona yol açabilecek bakterilerin tespit edilmiş olması anlamlıdır ve önemlidir.” dedi.

Çetinkaya, Sağlık Bakanlığının Kozmetik Yönetmeliği’nde belirtilen ambalaj ve diğer şartların sağlanması ve denetiminin halk sağlığı açısından önemli olduğunu belirterek, sağlıksız ortamlarda üretilen ürünlerin sakıncalarına işaret etti.
Çetinkaya, ıslak mendillerin üretim ortamlarının periyodik olarak mikrobiyolojik açıdan kontrol ettirilmesinin yararlı olacağını vurguladı.

http://www.hurriyet.com.tr/islak-mendillerde-bakteri-tehlikesi-40108776

http://www.milliyet.com.tr/islak-mendil-kontrolunde-skandal/ekonomi/detay/2251498/default.htm

http://www.sabah.com.tr/yasam/2016/05/26/islak-mendiller-sok-etti

http://www.yenisafak.com/hayat/islak-mendil-kontrolunde-skandal-sonuc-2471218

http://www.cumhuriyet.com.tr/haber/turkiye/539863/Yemekten_sonra_islak_mendil_isterken_bir_daha_dusunun__Sonuclar_korkunc.html

http://www.takvim.com.tr/ekonomi/2016/05/26/kirli-mendil

http://www.haber3.com/islak-mendil-pis-cikti-3970160h.htm

http://www.egeninsesi.com/222414-islak_mendillerle_ilgili_korkunc_gercek

http://www.yasakhaber.com/haber/776/yemekten-sonra-islak-mendil-isterken-bir-daha-dusunun-sonuclar-korkunc.html

http://www.gidahatti.com/islak-mendil-kullanmadan-once-bir-kez-daha-dusunun-55168

http://www.dunyabulteni.net/aile-saglik/365202/islak-mendillere-dikkat

http://www.kanalahaber.com/haber/saglik/dikkat-islak-mendiller-mikrop-saciyor-302816/

http://www.haberahval.com/islak-mendiller-bakteri-saciyor-30953.html

http://www.haberay.com.tr/islak-mendillerdeki-tehlike-oyle-boyle-degil-ellerinizi-silerken-bir-daha-dusunun-21858h.htm

http://www.magazinci.com/icerikler/gundemdeki-haber/hijyen-konseyi-acikladi-restoranda-islak-mendil-isterken-bir-daha-dusunun_53305.html

http://www.yorumsuzhaberler.com/saglik/islak-mendil-kullananlar-dikkat-islak-mendil-in-icinden-skandal-cikti-h4961.html

http://www.haber46.com/saglik/restoranlardaki-islak-mendillerde-buyuk-tehlike-h152806.html

http://www.haberozgur.net/saglik/yemekten-sonra-islak-mendil-isterken-bir-daha-dusunun-sonuclar-korkunc-h3724.html

http://www.yenimesaj.com.tr/saglik/lokantalardaki-islak-mendillere-dikkat-h13028092.html

http://www.risalehaber.com/islak-mendil-kullananlar-dikkat-icinden-skandal-cikti-271975h.htm

http://www.turktime.com/haber/islak-mendiller-bakteri-saciyor/403903

http://www.yuzdeyuzhaber.com/saglik/islak-mendilde-sok-gercek-h16385.html

http://www.magazingo.com/stil/islak-mendil-kullanirken-bir-kez-daha-dusunun

 

BÜŞRA NUR ÖZCAN – Hijyen Konseyi Yönetim Kurulu Üyesi Hasan Yıldız, farklı noktalardan temin edilen ıslak mendillerde yaptırdıkları kontroller sonucunda, üreticiye ait bilgiler içermeyen bazı ürünlerde sağlığa zararlı olabilecek bakteriler tespit edildiğini bildirdi.

Yıldız, AA muhabirine yaptığı açıklamada, hijyen, temizlik ve buna bağlı sağlık konularında çalışmalar gerçekleştirmek üzere kurulan konseyin, belli bir yere ve makama bağlı olmadığını söyledi.

Hedeflerinin sağlıklı bir yaşama katkı sunmak olduğunu dile getiren Yıldız, konseyin, gıda mühendisleri, veteriner hekimler, hukukçular, akademisyenler, sağlıkçılar ile gıda ve tüketici dernekleri üyelerinden oluştuğunu aktardı.

“Daha temiz bir toplum ve yaşam” hedefiyle bu kez ıslak mendilleri incelemeye aldıklarını belirten Yıldız, piyasadaki özellikle kontrolsüz üretilen birçok ıslak mendilin, kozmetik ile ilgili yönetmeliğe ve hizmet sunumunda yer alan kozmetik ürünlere ilişkin kılavuza uygun olmadığını belirlediklerini ifade etti.

Yönetmelik ve kılavuza göre ıslak mendil paketlerinde bulunması gereken bilgileri aktaran Yıldız, şunları kaydetti:

“Bütün ıslak veya kolonyalı mendiller ile havluların ambalajları üzerinde üretim yeri, üretim adresi, ürün içeriği, parti numarası veya imalat kodu, dayanma süresi ve son kullanma tarihi olması zorunludur. Ambalajında belirtilmesi zorunlu olan bu unsurlar, tüketicinin sağlığı ve hijyeni için önemlidir. Buna rağmen piyasada, bu tarz bilgilere hiç yer verilmeksizin, içeriğinde ne olduğu belli olmayan, son kullanım tarihleri yazmayan ve üzerinde sadece reklam olan ıslak mendil ve havlular, özellikle gıda sektöründeki birçok kurum ve kuruluş tarafından kullanılıyor.”

- “Sebep olabilecekleri hastalıklar hakkında açıklama yapılacak”

Konsey olarak farklı noktalardan temin edilmiş çok sayıda ıslak mendilde mikrobiyolojik kontroller yaptırdıklarını dile getiren Yıldız, “Özellikle üzerinde üreticiye ait bilgiler içermeyen ıslak mendillerde, sağlığa zararlı olabilecek bakteriler tespit edildi. Piyasa kontrolü sona erdiği zaman bu bakteriler ve sebep olabilecekleri hastalıklar hakkında da kamuoyuna açıklama yapılacak.” dedi.

Tüketicilerin ıslak mendil alırken dikkatli olması gerektiğini vurgulayan Yıldız, “Tüketici, ürün içeriği, son kullanım tarihi ile üretim yeri yazmayan ıslak mendilleri kullanmamalı. Aksi takdirde tüketicilerin, hijyen için kullandığı bazı ıslak mendiller sebebiyle çeşitli hastalıklara yakalanma ihtimalinin yüksek olacağından endişeliyiz.” diye konuştu.

BKZ:

http://www.haber7.com/bursa/1884042-uretici-bilgisi-olmayan-islak-mendiller-sagliginizdan-edebilir

http://www.yeniakit.com.tr/haber/islak-mendilleri-kullananlar-dikkat-159913.html

http://www.aktifmedya.com/2016/04/politika/islak_mendilleri_kullananlar_dikkat-5620.html

https://www.papiroom.com/Article-505752535554